Nie ulega wątpliwości, że na możliwość bezpiecznej jazdy wpływ ma wiele czynników, w tym jednym z najistotniejszych jest odpowiednie ogumienie. Niejeden kierowca lekceważy niestety tą kwestię i zapomina o dopasowaniu odpowiednich opon do auta i pory roku.

Opony w samochodzie są niezwykle istotnym elementem, który decyduje o komforcie jazdy i bezpieczeństwie – prędkość hamowania auta jest uzależniona właśnie między innymi od właściwego ogumienia.

opony

Autor: SenseiAlan
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie nie powinniśmy mieć kłopotów z kupieniem najlepszej opony do naszego samochodu, nie tylko ze względu na duży wybór opon oferowanych w sprzedaży, ale również z tego powodu, że opony do samochodów osobowych, podobnie jak opony ciężarowe (na temat również tu) muszą mieć zamieszczoną odpowiednią etykietę, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze oraz zminimalizowanie zużycia paliwa.

Zgodnie z ustawą kierowca nie musi zmieniać opon z letnich na zimowe, jednak racjonalnie rzecz biorąc wydaje się to być sensownym rozwiązaniem. Zaleca się, aby opony były zmieniane na zimowe, gdy temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni C i gdy głębokość bieżnika będzie wynosiła poniżej 4 mm. Nie należy też robić tak, że zmieniamy na zimowe tylko dwa koła, a pozostałe dwa pozostawiamy z oponami letnimi – na pewno nie poprawi to ani komfortu, ani bezpieczeństwa w momencie jazdy.

Jeśli chodzi o opony istotne są nie tylko ich prawidłowe wymiary i bieżnik, ale także należyte ciśnienie w kołach.

Ciekawy tekst, nie uważasz? Jeżeli więc chcesz przeczytać podobny serwis, sprawdź (https://transcomp.pl/oferta/przeglady-okresowe-drog/) co dla Ciebie mamy, to również może Ci się spodobać.

Można pokusić się o samodzielną kontrolę wszystkich tych elementów, ale zaleca się co kilka miesięcy kontrolę w standardowym warsztacie samochodowym, gdzie szczegółowo sprawdzony zostanie stan techniczny ogumienia.

Zanim zamówimy odpowiednie opony (przejdź do strony) warto sprawdzić ofertę co najmniej kilku sklepów, jako że można natknąć się na znaczne różnice w cenie. Na pewno tanio można zamówić opony przez internet, zwłaszcza, że są one zwykle w tego rodzaju sklepach odpowiednio posegregowane z uwzględnieniem wszystkich głównych kryteriów doboru opony do samochodu. Przeważnie też sklepy internetowe dokładnie opisują właściwości opon. Zwłaszcza właściciele ciężarówek powinni z tego korzystać – dzięki szczegółowej charakterystyce opon będą mogli przekonać się, które opony przeznaczone są na oś napędową, które zapewniają mniejsze zużycie bieżnika i większy przebieg opon itd.