Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Fanom motoryzacji nie ma potrzeby tłumaczyć, jaką rolę odgrywa zawieszenie pojazdu. Producenci i naturalnie właściciele chcą ulepszać samochody, zwiększając komfort podróży. Sprężyny wpływają na bezpieczeństwo pasażerów i pewność kierowcy. Czy warto zamontować sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne działają zdecydowanie w inny sposób niż tradycyjne. Są mocno elastyczne i sprytnie dopasowują charakter pracy do sytuacji. Wygoda jazdy maleje, jeżeli sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a tego typu zawieszenie ma większość pojazdów. Nowe sprężyny mają zupełnie inną budowę: są nierówne, mają górę i dół, przerwy pomiędzy zwojami też są odpowiednio rozróżnione. W ten sposób nawet przy niskim zawieszeniu poprawia wygodę podróżowania.

Zmienić sprężyny na progresywne?Wiele osób uważa, że taki rodzaj sprężyn jest zbyt nowoczesny i raczej nie akceptują ich działanie. Producenci jeszcze nie proponują tego zastosowania w autach, dlatego sprężyny progresywne są wyłącznie jako części zamienne. Kłopotem może być to, że prostowniki warszawa są mniej stabilne na zakrętach. Rzeczywiście, ich działanie jest inne zależnie od manewrów. Samochód może inaczej reagować na skręty w różne strony, w inny sposób zachowuje się hamując. Trzeba się wyczuć ich działania i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Autor: Opel

MontażKolejną różnicą pomiędzy sprężynami progresywnymi a zwykłymi jest podział na dół oraz górę. Należy zainstalować je w serwisie, bo po co sprawdzać własne odpowiednią wiedzę.

Jeżeli zaintrygowała Cię ta sprawa, szybko sprawdź opracowanie (https://www.detailing-centrum.pl/) a poznasz znacznie większą ilość informacji, które bez wątpienia wywołają na Twojej twarzy śliczny uśmiech.

Mechanik ma zainstalować sprężyny w odpowiednim kierunku, żeby mogły pracować, jak należy.

Poza tym zasady są identyczne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, te same części na jednej osi.

Wymiana sprężynPrzy okazji warto przypomnieć, że regularne serwisowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są obowiązkowe. Najlepiej przeprowadzić szczegółowy przegląd przed zimą, żeby ustrzec się pechowych sytuacji. Sprężyny korodują w trudnych sytuacjach na drodze, a sól, którą posypywane są jezdnie przede wszystkim ma zły wpływ.