Odkąd istnieje cywilizacja, zawsze byli na nim ludzie, chcący szybko się dorobić. Oczywiście chcieli się dorobić niekoniecznie fair. Najczęściej ich marzeniem było po prostu szybkie stanie się bogatymi.

Często oszukiwali i fałszowali,aby zarobić jak najwięcej. Tak, jak rozwijały się zabezpieczenia, tak fałszerze rozwijali swoje umiejętności i możliwości. Z czasem opracowywano coraz to nowe sposoby zabezpieczania i potwierdzania autentyczności danych produktów, czy papierów wartościowych. Jednym z najważniejszych momentów było wprowadzenie druku wodnego.

Jednak druk wodny nie tylko służy do zabezpieczeń. Dziś niektóre firmy stosują taką technologię, jaką jest technologia hydrografiki również do innych celów. Jednym z nich jest przenoszenie grafik z płaszczyzny, na trójwymiarowe kształty. Szczególnie przydatne, chcąc przenieśćmotyw z komputera, najczęściej motyw dekoracyjny, przykładowo na karoserię samochodu, czy na elementy wyposażenia motocyklu. Wykonanie takiej hydrografiki to nie prosta sprawa, dlatego wielu fachowców z tej dziedziny, zanim zaczęło dekorować auta, czy motocykle, musiało przejść odpowiednie szkolenie z hydrografiki. Jeśli i Ty chciałbyś zacząć „drukować” na takich maszynach, jak samochody, czy motocykle, możesz zgłosić się do firmy, zajmującej się szkoleniami z hydrografiki, przykładowo . Po odbyciu tego kursu, możesz zacząć szukać zleceń w firmie zajmującej się hydrografiką. Chociaż jest to praca wymagająca zaangażowania oraz dokładności,nie brakuje chętnych do wykonywania tego zawodu. Na szkolenie można zapisać się właściwie w każdym większym polskim mieście, w którym działają odpowiednie szkoły dające możliwość zdobycia kwalifikacji z tego zakresu.

I na koniec jeszcze o zastosowaniach. W początkowej części tekstu mówiono, że hydrografika zajmuje się zdobieniem części motorów, czy aut – więcej. Wiemy też, że zastosowanie tej formy dekorowania przedmiotów może być jeszcze szersze i sięgać dużo dalej. Hydrografika umożliwia nam drukowanie dosłownie na każdej rzeczy. Dziś dość często ozdabiamy takimi motywami urządzenia AGD, czy nawet obudowy urządzeń elektronicznych. Tego typu zabiegi nie mają w zasadzie żadnych ograniczeń. No może poza naszą wyobraźnią. A jak wiadomo wyobraźnia nie zna granic, tak więc warto i w tej dziedzinie „zaszaleć”. Na pewno nie będziemy żałować.