Kierowcom nie trzeba opowiadać, jaką funkcję pełni zawieszenie samochodu. Konstruktorzy i oczywiście właściciele próbują unowocześnić auta, wpływając na wygodę w czasie jazdy. Sprężyny mają wpływ na bezpieczeństwo podróżujących i spokój kierowcy. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Sprężyny progresywne pracują trochę w inny sposób niż zwyczajne. Są elastyczne i skutecznie dopasowują typ reakcji do sytuacji. Wygoda jazdy maleje, jeżeli sprężyny są gęste i krótkie, a takie rozwiązanie ma większość pojazdów. Nowoczesne sprężyny mają zupełnie inną konstrukcje: są nierówne, są zwężane, przerwy między zwojami też są odpowiednio rozróżnione. Takie rozwiązanie również przy niskim zawieszeniu podnosi się wygoda podróży.

Zmienić sprężyny na progresywne?Niektórzy mówię, że taki model sprężyn jest zbyt nietypowy i raczej nie wierzą w ich działanie. Znane marki obecnie nie instalują takiego zastosowania w autach, dlatego sprężyny progresywne można kupić jedynie jako dodatkowe części. Kłopotem jest to, że pojazdy są stabilne w inny sposób przy zakrętach.

Interesująca informacja? Jeśli tak uważasz, dodatkowo wejdź na ten link – odnajdziesz znacznie więcej w ofercie (www.prokad.com.pl/), która tyczy się rozważanej tu problematyki.

Prawdą jest, że, ich zachowanie jest zmienne w zależności od danego momentu. Pojazd może inaczej reagować na skręty w prawo niż w lewo, w inny sposób reaguje hamując. Trzeba się przyzwyczaić do ich zachowania i spróbować kontrolować samochód.

Jeśli zaprezentowany tekst zabrał Cię w niepoznany rejon wiedzy, to świetnie się składa, gdyż możesz zgłębić pozostałe informacje tutaj (http://www.c-l.pl/) – kliknij na ten odnośnik oraz zobacz więcej.

Autor: Opel

MontażNastępną różnicą pomiędzy sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest podział na część dolną i górną. Trzeba założyć je w serwisie, bo niekoniecznie mamy umiejętności. Mechanik musi założyć sprężyny w odpowiedni sposób, aby mogły działać zgodnie z przeznaczeniem.

Poza tym normy są takie same, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, na tej samej osi.

Wymiana sprężynOd razu można zwrócić uwagę, że regularne sprawdzanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są konieczne. Dobrze zrobić profesjonalny przegląd zanim nadejdzie zima, aby nie bać się niespodzianek. Sprężyny rdzewieją w zimowych sytuacjach na drodze, a sól, która jest rozsypywana głównie im ma szkodliwe działanie.

Źródło: Producent sprężyn Vanel