Większość maszyn profesjonalnych, również tych wykorzystywanych w gospodarstwach rolniczych, nie jest użytkowana przez okres zimowy. Wraz z końcem jesieni powinny zatem czekać aż do wiosny. Niestety także w trakcie swojego “wypoczynku” wymagają odpowiedniej konserwacji. Jeśli chcemy przeciwdziałać różnym niespodziankom, gdy okazuje się, że nie działają, powinniśmy pomyśleć o należytym zabezpieczeniu maszyn w okresie zimowym.

Przygotowując maszyny, np. wózki transportowe – , musimy w głównej mierze bardzo szczegółowo wyczyścić je z wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz dodatkowo umyć, najlepiej wodą pod ciśnieniem. W ten sposób bardzo skutecznie pozbędziemy się różnego typu zabrudzeń. Ciągniki rolnicze – , które najczęściej są bardzo mocno zabrudzone, dobrze jest myć, wykorzystując fachowe roztwory alkaliczne albo też preparaty emulgujące.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR

Niezwykle istotną sprawą w sytuacji różnego typu maszyn jest także sprawdzenie stanu powłok malarskich. Jeśli odnotujemy jakiekolwiek oznaki korozji, powinniśmy je niezwłocznie zniwelować używając np. papier ścierny. Powierzchnie malowane powinny zostać odtłuszczone, a później pokryte farbą podkładową. Doskonale pasują do tego także specjalne farby antykorozyjne. Dzięki temu będziemy pewni, iż nasza maszyna żurawie budowlane po zimie nie pokryje się rdzą.

Części różnorakich maszyn, takich jak np. wywrotka – , robione są najczęściej z żeliwa albo ze stali. Warto więc dobierać stosowne preparaty konserwujące głównie pod kątem tworzyw, z jakich zostały wyprodukowane. W tym przypadku będą to różnego rodzaju smary – odnośnik do strony -, które idealnie wnikają w każde zakamarki. Tego rodzaju preparaty nie mają wysokich cen, a doskonale się sprawdzają. Przed nadejściem zimy powinniśmy również sprawdzić stan akumulatorów, jeżeli dane urządzenia mechaniczne zawierają ten element.

Musimy pamiętać również o tym, aby na zakonserwowaną maszyny nie oddziaływały żadne czynniki atmosferyczne, jakie mogą przyczyniać się do zmywania wszelkich zaaplikowanych wcześniej materiałów konserwujących. Niezwykle często wykorzystywanym sposobem jest okrywanie maszyn odpowiednią plandeką, która może je skutecznie chronić przed deszczem czy śniegiem. Tak przygotowane maszyny z pewnością przetrwają zimę!