Wycieraczki w rozmaitych maszynach są bardzo ważnym elementem. Umożliwiają oczyszczanie szyb z wody i brudu, które pogarszają widoczność kierowcy i reszty osób. Wbrew pozorom nie są montowane tylko w autach osobowych i ciężarowych, ale także w pociągach czy łodziach. We wszelkich tych urządzeniach służą jednemu celowi. Istnieją jednak w wielu rodzajach i kształtach, ponieważ różnorodne pojazdy posiadają zróżnicowany kształt okien i ich rozmiary.

Zazwyczaj elementy poruszają się po torze w formie wycinka koła, choć bywają to też zupełnie odmienne formy. Przykładem są wycieraczki samochodowe 550/450 mm, jak również zbliżone w wielu różnych rozmiarach. Tego rodzaju produkty do pojazdów można kupić w wielu rozmaitych miejscach, również producentów wytwarzających wycieraczki jest bardzo wiele. Wycieraczki te muszą być wymieniane regularnie, gdyż stosunkowo szybko ulegają zużyciu.

Różne typy mocowania

felgi samochodowe

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Wycieraczki samochodowe i pozostałe bywają mocowane różnymi metodami. Zależy to w pierwszej kolejności od budowy pojedynczej wycieraczki. Jeszcze jakiś czas wcześniej w zasadzie we wszystkich samochodach używane były wycieraczki z charakterystycznym metalowym stelażem. Jego wadą było jednak to, że stosunkowo łatwo rdzewiał. Obecnie o wiele częściej wykorzystuje się nowszy model wycieraczek, który już nie ma tego stelażu. Są to tak zwane wycieraczki miękkie, które dobrze przylegają do mytej szyby. Na przykład wycieraczki samochodowe 550/475 mm (solidne wycieraczki do aut) mogą pojawiać się w obydwu tych rodzajach.

Dobieranie rozmiaru wycieraczek

Wycieraczki samochodowe pojawiają się w rozmaitych rozmiarach. Bywają one oznaczane na różne sposoby, czasami na przykład z użyciem cali. Kupując nowe wycieraczki należy w pierwszej kolejności patrzeć na to, by wielkość dobrana była prawidłowo. W innej sytuacji wycieraczki nie będą prawidłowo spełniały swojej roli; w przypadku zbyt krótkich mogą nie oczyszczać wystarczająco dużych fragmentów szyby, za długie natomiast zazwyczaj nie przylegają do szyby odpowiednio. Aktualnie producenci wycieraczek samochodowych starają się rozwiązać ten problem z użyciem specjalnych adapterów dołączanych do produktów. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie różnych rodzajów wycieraczek w różnych samochodach.