Jednym z potrzebniejszych elementów wyposażenia, o jakich powinno się pomyśleć przy eksploatacji auta, są dywaniki. Aktualnie najczęściej wybierane są albo odmiany z gumy, albo z weluru. Każdy z tych rodzajów posiada jakieś wady i zalety, i oprócz osobistych upodobań kierowcy warto też je poznać, aby mieć orientację, co będzie bardziej praktyczne. Wielu posiadaczy aut dużo bardziej preferuje dywaniki z weluru, twierdząc, że są ładniejsze i praktyczniejsze. I faktycznie w czasie suchej pogody, przykładowo w lecie tego typu dywaniki bardzo dobrze będą się sprawdzać, a nawet jak pada deszcz, to i tak nie będą się moczyć tak bardzo, żeby jakoś bardzo to przeszkadzało.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się zimą, zwłaszcza jak jest dużo śniegu. Wówczas nawet dokładne wytrzepywanie butów nic nie daje, bo przy każdorazowym wejściu do auta trochę śniegu się jednak wniesie, który następnie zaczyna się topić (czytaj o firmie Aristar). I w takim przypadku zdecydowanie lepsze jednak będą dywaniki samochodowe gumowe, bo cała roztopiona woda zatrzyma się na nich i nie będzie wsiąkała w podłogę.

wnętrze auta

Autor: InSapphoWeTrust
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak aby tak było to dywaniki gumowe do auta muszą posiadać właściwą budowę. Bardzo przydatny jest wysoki na kilka milimetrów rant, którego rolą jest właśnie zabezpieczenie przed rozchlapywaniem wody, która zbiera się w dywaniku (dywaniki (pozostałe wiadomości) samochodowe). Jego brak powoduje, że w czasie jazdy woda po prostu się wylewa, wtedy spłynie ona z gumy i zamoczy wszystko dookoła. Nie jest to pożądane, gdyż takie zmoczenia wolno schną, nie zawsze przy tym przyjemnie pachnąc, a oprócz tego w takiej wodzie ze śniegu będzie sporo soli z chodników, która jest bardzo szkodliwa.

Dlatego też wybierając dywaniki gumowe opel powinno się zwrócić uwagę na to, jak są one zrobione, jeśli nie posiadają rantu, to lepiej poszukać innego modelu. Wielu właścicieli samochodów zwraca sporą uwagę także na wygląd, i tu bezsprzecznie przodują dywaniki z weluru. Oferuje się je w znacznie większej ilości kolorów, dzięki czemu można je łatwo wybrać do kolorystyki wnętrza, a poza tym są zwyczajnie dużo ładniejsze niż czarna czy szara guma.