Coraz więcej jeździmy za granicę, co ważne, mamy do wyboru więcej możliwości dotarcia gdzie tylko chcemy. Możemy wybrać się w podróż własnym autem, autobusem, pociągiem, a już od paru lat także oferowanym – samolotem. Ale co później? Docieramy do miejsca przeznaczenia i jeśli na własną rękę wędrujemy powinniśmy zapewnić sobie jakąś mobilność. W zależności od gabarytów danego kraju, kosztów danego środka transportu i rozwoju komunikacji musimy wybrać, co będzie naszym najlepszym środkiem komunikacji.

uliczka

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejsza rzecz, która przychodzi do głowy? Nogi. Tak, wszystko fajnie, lecz jeśli chcemy zwiedzić nawet dość nieduży kraj to możemy jedynie pomarzyć, iż uda nam się to zrobić przed końcem danego nam terminu, no chyba, że mamy na to więcej wolnego czasu niż w okolicznościach zwykłego urlopu. No ale wróćmy na ziemię, większość z nas pracuje cały rok, a wolne to raz-dwa razy w roku i ograniczony czas. Wiadomo. Jednakże piesza turystyka perfekcyjnie odnajdzie się, jeśli pragniemy wybrać się w góry. Nie ma tam alternatywnej możliwości niż dreptanie na piechotę (jest jeszcze rower, lecz czy masz taką kondycję, ażeby wjeżdżać pod górę?). Pieszo też można z sukcesem pochodzić po państwach „liliputach” czyli Monako oraz Watykan.

Jeśli pragniesz zwiedzić dany kraj rowerem powinieneś sprawdzić, czy poradzisz sobie kondycyjnie. Jeden kraj, jak Szwajcaria jest górzysty, drugi, jak Węgry dosyć płaski, więc jest oczywiste, że u „Madziarów” będzie się podróżowało łatwiej. Ale wszystko jest zdeterminowane od tego, czego chcesz, czy zależy ci na jeździe solidnej, ale nie zaawansowanej, czy pragniesz pobijać rekordy?

Ciekawym uwagi pomysłem, aby zwiedzić jakiś kraj jest wynajem samochodu. To rozwiązanie sprawdza się na wielu wycieczkach, zwłaszcza, jeśli pragniemy dotrzeć wszędzie i zrobić to dość prędko (nie to, co rowerem, którym będziemy jechać za słabo lub autobusem – nie do każdego miejsca docierają). Wynajem samochodów też jest perfekcyjnym antidotum dla odwiedzających nasz kraj.

Sprawdź, czy następny link jest tym, czego akurat szukasz. Zapewne niezwykle może pomóc Ci w Twoim projekcie, który teraz przygotowujesz. Zobacz, naprawdę warto!

Tych wypożyczalni jest już sporo, jeśli chodzi o duże miasta: wynajem samochodów w Krakowie (link do polecanej strony), Wrocławiu lub w Warszawie.

Można też korzystać z busów, ale jak wspomniałem, nie możemy być pewni, iż dojedzie on wszędzie, jakie zaplanujemy. Można także samolotem, lecz to już kosztowna opcja, która jest dostępna jedynie w krajach zamożnych.