Układ napędowy każdego samochodu musi mieć most napędowy. Mosty napędowe są elementem układu napędowego najczęściej w autach ciężarowych, w autobusach, rzadziej w pojazdach osobowych.

Samochód dostawczy, transport

Autor: Mattox
Źródło: http://www.sxc.hu
Jakie funkcje pełnia mosty napędowe?W zależności od zamieszczenia, mogą być mosty napędowe przednie, środkowe dywaniki (kliknij aby zobaczyć więcej) tylne. Jeżeli natomiast chodzi o sposób ich powiązania z kołami wyróżniamy mosty sztywne dywaniki (kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) z niezależnymi zawieszeniami kół. Mosty te pełnią dużo funkcji. Między innymi przenoszą moment obrotowy do kół jezdnych, uniemożliwiają osadzenie kół jezdnych oraz elementów współpracującego z nimi układu hamulcowego lub w niektórych rozwiązaniach umożliwiają osadzenie części układu kierowniczego.

Budowa mostu napędowegoNależyte funkcjonowanie mostu warunkuje możliwość długiego użytkowania pojazdu. Mosty napędowe składają się najczęściej ze sztywnej obudowy, przekładni głównej, mechanizmu różnicowego oraz z półosi napędowych połączonych z piastami kół napędowych. Mosty z niezależnymi zawieszeniami nie posiadają pochwy, ponieważ elementy napędowe leżą w obudowie mocowanej do ramy i poprzez to separują je od wstrząsów powodowanych nierównościami jezdni – zapraszamy po więcej informacji o regeneracji mostów.

autobus

Autor: jean-louis Zimmermann
Źródło: http://www.flickr.com

Naprawy mostów napędowychRegeneracja mostów jest bardzo ważną sprawą. Powinniśmy pamiętać, że nawet niewielkie elementy mogą zaważyć nad poprawnym działaniem mechanizmów napędowych samochodu. Do regeneracji można zaliczyć takie czynności jak: wycięcie komponentów zużytych i wprasowanie nowych, wyważanie geometryczne i dynamiczne czy weryfikacja stanu technicznego. Sama zaś naprawa mostów wcale nie musi być droga. Wystarczy tylko znaleźć niedrogą firmę (zapraszamy do kontaktu) zajmującą się tego typu naprawami. Może to być jednak niełatwe zadanie. Wiele firm oferuje usługi tego typu, ale nie każda jest dobra. Najlepiej rozeznać się wśród znajomych czy znają jakiegoś porządnego mechanika, godnego polecenia, który podjąłby się naprawy mostu. Można również na stronach internetowych poczytać opinie o danym warsztacie. Na forach ludzie chętnie dzielą się własnymi doświadczeniami oraz ocenią profesjonalizm danego warsztatu. Jednakże opinie te czy też oceny nie zawsze są prawdziwe.