Pomimo że rodzajów paliw jest dużo, to właśnie tego rodzaju paliwa zasilają wszelkie auta jakie spotyka się na drogach. Do paliw zasilających samochody i motocykle kwalifikuje się produkty rafineryjne, jak na przykład benzynę lub ropę, która jest wykorzystywana do napędzania silników dieslowskich, ale także paliwa kopalne, jak chociażby gaz ziemny, który z uwagi na swój koszt jest ogromnie popularny na terenie Polski. Paliwa płynne to również paliwa wytwarzane syntetycznie, do których należy chociażby syntetyczna benzyna, produkowana przez koncerny paliwowe z np. ropy naftowej lub węgla, za pomocą przemian chemicznych.

Obrót paliwami

stacja benznynowa

Autor: Tobias Scheck
Źródło: http://www.flickr.com

Paliwo w płynie sprzedaje się na stacjach paliw, każdy rodzaj paliwa posiada osobny, odpowiednio podpisany dystrybutor. Dystrybutory benzyny są zaawansowanymi pod względem technicznym przyrządami, wszystkie posiadają wmontowany system odprowadzania niebezpiecznych oparów benzyny oraz komplet innego rodzaju zabezpieczeń które mają zapobiegać zapłonowi podczas tankowania. Stosuje się osobne dystrybutory do paliw ciekłych, oraz uwagi na odmienną technologię stosowaną podczas napełniania zbiorników – osobne do gazu ziemnego. Z tego powodu też dystrybutory gazu zlokalizowane są zazwyczaj przy końcu stacji paliw – w tym miejscu, gdzie umiejscowione są zbiorniki LPG (więcej na ten temat – ). Inne paliwa są przechowywane w zbiornikach znajdujących się pod budynkiem stacji.

Dodatkowa oferta na stacjach benzynowychOprócz tankowania samochodu, na stacji benzynowej można zrealizować zakupy. Spora część towarów dostępnych w sklepach działających przy stacjach kojarzy się z samochodami – znajdują się tam środki konserwujące, płyny do wycieraczek, kluber isoflex nbu 15 silnikowe i tym podobne. Oprócz tego można tam nabyć produkty spożywcze, papierosy oraz napoje alkoholowe. Od pewnego czasu prowadzone są również nieduże punkty gastronomiczne oferujące hot dogi, zapiekanki czy gorące napoje. Przy stacjach nierzadko znajduje się również automatyczna dywaniki (kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) ręczna myjnia. Oprócz tego w wielu tego typu miejscach prowadzi się sprzedaż, oraz usługi polegające na napełnianiu zużytych butli gazowych. Zazwyczaj taki punkt można spotkać tam, gdzie znajduje się zbiornik LPG.