Na uszkodzonym lub zepsutym akumulatorze samochód długo nie podziała. Sukcesu nie zagwarantuje sam zakup energetycznego bodźca elektrycznego w pojeździe. Tylko właściciel troszczący się regularnie o auto i który będzie chciał maksymalnie racjonalnie wykorzystać swój akumulator zadba też o stan techniczny przez cały okres jego użytkowania.

Jeśli utożsamiamy mózgi samochodów z silnikami, niebagatelną rolę w

Czarne auto

Autor: Andrew Gregg
Źródło: http://www.flickr.com

sprawnym działaniu maszyny odgrywają akumulatory samochodowe (zasobniki energii). Są to urządzenia zbierające energię elektryczną i magazynujące ją w postaci energii chemicznej. W stosowanych na co dzień pojazdach montuje się egzemplarze z ołowiu. Ciężki metal występuje w akumulatorach pojazdów w różnych konfiguracjach: ołów – antymon, ołów – antymon – wapno (technologia hybrydowa) czy ołów – wapno – srebro. Większość tych odmian wymaga uzupełniania wodą, wyjątkiem od tego są akumulatory z komponentami srebra i wapnia.

Akumulator jest w przypadku zwykłej osobówki szeregowym połączeniem sześciu podobnych ogniw elektrycznych. Cały układ jest starannie odizolowany w zamkniętych komorach urządzenia zwanymi celami. Splot sześciu ogniw to moc ponad 12 woltów. Większe samochodowy (np. ciężarówki) mają akumulatory (znajdziesz pod tym linkiem sklep akumulator24) z łączną mocą ogniw na poziomie 24 woltów.

Parametry techniczne akumulatorów samochodowych skupiają się na dwóch zadaniach. Pierwszym walorem użytkowym jest wartość energii dostarczanej pojazdowi z akumulatora.

Dane urządzenia dotyczą tu odpowiednich warunków eksploatacji i poboru. Mierzymy ten wskaźnik w amperogodzinach. Drugą wartością wskaźnika jest prąd rozruchu, zwany też prądem pobierczym zimna, który mierzony jest w amperach. W silnikach Diesla zaleca się montowanie akumulatorów o wyższym wskaźniku rozruchu, w przeciwieństwie do odpalania iskrowego.

Różnorodność aut wymusza na kierowcach rozsądny dobór akumulatora. O ile w przypadku aparatów mamy wybór: baterie alkaliczne czy do ładowania, to w samochodach też warto postawić na sprawdzonych, uznanych producentów. Głos internetu, zwłaszcza części motoryzacyjnej, uznaje akumulatora Bosch za sprawdzony produkt, szczególnie jeśli chodzi o lata wysłużenia. Wraz z logiem idą oczywiście koszty, stąd też co oszczędni poszukają dobrych, ale tańszych firm. Więcej o bateriach i akumulatorach Bosh znajdziesz tutaj: akumulatoakumulator (http://www.akumulator24.com.pl/akumulatory-exide.html)bosh.