Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak ważne jest zawieszenie samochodu. Konstruktorzy i oczywiście kierowcy starają się unowocześnić samochody, zwiększając wygodę w czasie podróży. Sprężyny oczywiście wpływają na bezpieczeństwo podróżujących i pewność kierowcy. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne pracują zupełnie w inny sposób niż tradycyjne. Są bardziej elastyczne i sprytnie dopasowują charakter reakcji do konkretnej sytuacji. Wygoda jazdy zmniejsza się, jeśli sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a tego typu zawieszenie ma większość samochodów. Nowe sprężyny mają inną strukturę: nie są równe, są zwężane, odstępy między zwojami też są odpowiednio rozróżnione. W ten sposób również przy nietypowym zawieszeniu podnosi się wygoda podróży.

Zmienić sprężyny na progresywne?Niektórzy mówię, że taki rodzaj sprężyn jest za bardzo nietypowy i niekoniecznie uznają ich funkcje. Producenci jeszcze nie instalują tego rozwiązania w autach, więc sprężyny progresywne można kupić wyłącznie jako dodatkowe części. Wadą bywa to, że akumulatory do alarmów są mniej stabilne przy zakrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie może zmieniać się w zależności od danego momentu. Samochód ( sprawdź wyciszanie samochodów) może inaczej reagować na skręt w lewo niż w prawo, inaczej działa przy hamowaniu. Trzeba się przyzwyczaić do ich zachowania i spróbować kontrolować samochód.

Autor: Opel

Sprężyny i instalacjaJeszcze jedną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a typowymi jest to, że te nowoczesne mają rozróżnienie na część górną i dolną. Powinniśmy zainstalować je w warsztacie, bo po co sprawdzać własne umiejętności. Specjalista musi zamontować sprężyny w odpowiednim kierunku, żeby działały zgodnie z przeznaczeniem.

Oprócz tego zasady są podobne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, na tej samej osi.

Sprawdzanie sprężynOd razu można zwrócić uwagę, że regularne sprawdzanie zawieszenia i zmiana sprężyn są niezbędne. Najlepiej zrobić profesjonalny przegląd zanim nadejdzie zima, aby ustrzec się wypadków. Sprężyny niszczą się w zimowych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie głównie im szkodzi.