Miejskie drogi nie pomagają autom. Głównie w okresie zimowym zawieszenie narażone jest na korozje. Dlatego dobrym pomysłem jest serwisowanie samochodu – można wtedy zmienić sprężyny. Kiedy trzeba sprawdzić zawieszenie auta?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Zostawiając kwestię dziur na naszych drogach, zima to okres trudny na jezdni. Sól i piasek w połączeniu z ulubionym pośniegowym błotem inicjują korozję. Szybciej jesteśmy zmuszeni wymieniać tłumiki, ale także elementy zawieszenia i sprężyny. O nich zwykle zapominamy, popełniając przy tym błąd. Skorodowana sprężyna w dowolnym momencie może pęknąć.

Rodzaj sprężyn
Zdarza się, że przy kontrolach pojazdów zapominamy o sprężynach śrubowych, które są wyjątkowo ważnym elementem zawieszenia. Utrzymują ciężar (regeneracja zacisków hamulcowych do samochodów ciężarowych) samochodu również podczas postoju, decydują o wysokości prześwitu pod autem i kumulują energię. Ważne jest też to, że przejmują wszystkie wstrząsy, gdy podróżujemy po dziurawych trasach. Niestety łapią różne zanieczyszczenia.

Powłoka ochronna sprężyny niszczy się, a niezasłonięta stalowa powierzchnia powoli ulega uszkodzeniu. Podróż od razu staje się zagrożeniem, bo w najbardziej niespodziewanym momencie sprężyna pęknie.

Gdy uznasz, że ten tekst jest interesujący, kliknij na odnośnik do źródła (https://sklep.betaret.pl/pl/c/Lancuchy-masztu/169), który zawiera intrygujące informacje na omawiany wątek – będą one z pewnością ciekawe.

Dobrze wiedzieć, że skorodowane sprężyny obniżają skuteczność hamulców o około 5%, a na to nigdy nie możemy sobie pozwolić.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Kiedy sprawdzamy zawieszenie?
Ważne jest to, że zużycie sprężyn śrubowych jest zależne przede wszystkim od masy samochodu, raczej nie od częstotliwości jazdy. Im cięższe auto, tym częściej trzeba sprawdzać sprężyny i wymieniać je. Musimy odwiedzić stanowisko pomiarowe i dokładnie sprawdzić geometrię samochodu. Jeśli jest nieprawidłowa, to oznaka, że czas na nowe sprężyny.

Jak wymieniać sprężyny?
Specjaliści w warsztacie nie mają z wymianą najmniejszego problemu. Jeśli jednak chcemy zrobić to w domu, konieczny będzie typowy ściągacz sprężyn. Może okazać się raczej, że jednorazowy zakup takiego narzędzia kosztuje więcej niż mechanik. Najważniejsze jest to, że powinniśmy zmienić sprężyny na osi i nie wolno tego robić po jednej stronie pojazdu. Warto poszperać w częściach zamiennych – nie ma konieczności zakupu drogich sprężyn.

Źródło: Vanel.com