Polskie drogi nie sprzyjają autom. Głównie w okresie zimowym zawieszenie narażone jest na korozje. Przed zimą dobrym pomysłem jest serwisowanie samochodu – warto wtedy wymienić sprężyny. W jakich sytuacjach zbadać zawieszenie auta?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Omijając temat dziur na polskich drogach, zima to okres sypania jezdni. Sól w połączeniu z ukochanym pośniegowym błotem przyspieszają korozję.

Ta najnowsza publikacja (http://prokad.com.pl/) została napisana wyjątkowo dla ciebie. Sprawdź ją, aby pozyskać nowe informacje. Zachęcamy do nas!

Częściej musimy więc wymieniać tłumiki, ale także po prostu sprężyny. To właśnie o nich zwykle nie pamiętamy, popełniając przy tym błąd. Skorodowana sprężyna w każdej sytuacji może zawieść.

Sprężyny śruboweCzęsto przy przeglądach zapominamy o sprężynach śrubowych, chociaż są naprawdę istotnym elementem zawieszenia. Trzymają ciężar samochodu też przy postoju, mają wpływ na wysokość prześwitu pod autem i magazynują energię. Ważne jest też to, że łagodzą wszystkie wstrząsy, kiedy jeździmy po dziurawych jezdniach. Przy okazji zbierają różne zabrudzenia.

Osłona sprężyny niszczy się, a odsłonięta stalowa powierzchnia niestety zaczyna korodować. Jazda od razu robi się zagrożeniem, bo w niespodziewanie sprężyna pęknie. Poza tym skorodowane sprężyny zmniejszają sprawność hamowania o klika procent, a na to nigdy nie możemy sobie pozwolić.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Czas sprawdzić zawieszenieNajważniejsze, że eksploatacja sprężyn śrubowych jest zależne głównie od masy samochodu, nie od liczby kilometrów. Im cięższe auto, tym częściej należy sprawdzać stan sprężyn i wymieniać je. W tym celu trzeba wybrać się na stanowisko pomiarowe i dokładnie sprawdzić geometrię samochodu. Gdy jest niewłaściwa, to znak, że najwyższy czas na sprawne sprężyny.

Proces wymiany sprężynEksperci w serwisie nie będą mieli z tym najmniejszego problemu. Jeśli jednak chcemy zrobić to na własną rękę, niezbędny będzie typowy ściągacz sprężyn. Może okazać się raczej, że jednorazowy zakup takiego narzędzia to większy wydatek niż wizyta w warsztacie. bardzo ważne jest to, że zawsze trzeba zmienić sprężyny na osi i nie należy tego robić po tej samej stronie pojazdu. Dobrze odszukać sprężyn wśród części zamiennych – nie mamy obowiązku zakupu drogich sprężyn.

Źródło: www.vanel.com/