Rozwój technologiczny przekształca nasze funkcjonowanie i ani na trochę nie pomaga o sobie zapomnieć. Towarzyszy nam coraz częściej doprowadzając do okoliczności, iż czasem nie można sobie wyobrazić codziennie działanie bez jej dobrodziejstw.

Technologia kojarzy się z jednej strony, z komfortem, bo ułatwia nam życie, z drugiej zaś, z trudnościami, gdyż coś świeżego to problem, to nauka od nowa, to zagadnienia, których nie rozumiemy. No więc, jak to jest z tą technologią, jest pomocna czy nie?

Z technologią jest jak z każdym przedmiotem, który wykonywany jest, ażeby ułatwiać życie, jednakże niekiedy to życie przypadkowo utrudnia. Przykład. W dawnych czasach mogliśmy w sklepie płacić tylko pieniędzmi, a nagle weszły do obiegu karty płatnicze. Wielu sprzedawców na tę zmianę zareagowało ze spokojem, przyznając, że to nie ich problem.

Zabawki Hot Wheels

Autor: Hazwan Norizan
Źródło: http://www.flickr.com

W dzisiejszych czasach jednakże rozumiemy, w którą stronę to podąża: brak płatności kartą to coraz częściej stracony klient. Szczególnie jest to widoczne w dużych miastach miejskich, gdzie poza mieszkańcami zakupy robią przyjezdni, zatrudnieni na kontrakcie, turyści czy studenci, dla nich płatność kartą to coś zwyczajnego. Gdy nie ma tej możliwości odchodzą do innego sklepu.

W takim sytuację rozwój technologii można nazwać zbawieniem (nie musimy bowiem nosić przy sobie za dużo pieniędzy), jak i utrapienie (dla sprzedawców starszego pokolenia, którzy nie do końca potrafią się przystosować do płatności kartą). Technologia więc wspomaga, ułatwia życia, ale też również je utrudnia. Osoby, które są przyzwyczajone do tradycyjnych sposobów pracy nagle rzucane są na głęboką wodę i zmuszane, żeby błyskawicznie nauczyć się pływać.

Rozumiejąc tego typu wady technologii trzeba jednakże przyznać, iż jest więcej plusów, i to w większości sytuacji, nie jest istotne czy mówimy o odkrywczych aplikacjach czy o technologii druku wodnego w WaterDesign, w każdej z tego typu dziedzin technologia (http://c-l.pl/kategoria-produktu/zywice/kleje-szpachlowe/) odkrywa nowe lądy, tworzy nową rzeczywistość, która pcha nas do przodu, pomaga nam się rozwijać w przeróżnych dziedzinach. Jednocześnie powinniśmy zaakceptować obawy, jakie zawsze się pojawiają, kiedy pojawia się coś nowatorskiego. To normalne, ale to też ukazuje, iż jakiekolwiek zmiany technologiczne muszą być wprowadzane z poszanowaniem praw każdego człowieka.