Wozy są częścią naszego bytu, czynnikiem tak powszednim, iż praktycznie ich nie zauważamy. Co rano przed pracą idąc po schodach widzę kolumny czterokołowców. W centrum okolicznego grodu reklama koncernu Fiat, która informuje iż działa w naszym kraju od 1921 r..

Wiedza wzruszająca jeżeli uprzytomnimy sobie że samochód zawżdy był obiektem zbytkownym, co najmniej w II Rzeczpospolitej oraz później w Polskiej Republice Ludowej. Ponieważ troszkę ciekawię się przeszłością, zaintrygowało mnie dlaczego Fiat jako pierwszy trafił do wyzwolonej Polski prawie natychmiast po jej ponownym powstaniu? Jaka była przyczyna? Szósty zmysł naprowadza mnie iż raczej nie zapotrzebowanie na czterokołowce.

BMW

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiedź jest prosta, praktycznie od początku mieliśmy na celu modernizację armii. Ten powód zdecydował, że całkiem prędko rozpoczęły się wyszukiwania firmy jaka zgodzi się odsprzedać nam licencję na fabrykację samochodów. Optymalny okazał się włoski wytwórca.

Szukasz dodatkowych wiadomości, aby rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat? Namawiamy do następnego artykułu. Wyszukasz go na portalu pod linkiem.

Jakimś ze składników jaki zadecydował o wyborze były należytej jakości części samochodowe (pozostałe informację dostępne będą tu) do Fiata miał być produkowany na potrzeby Wojska Polskiego, więc ten fakt ogromne znaczenie. Ważkie też było to, iż oferował fiat części Kraków, jako jedno z dużych miast państwa oferował sporą sieć autoryzowanych zakładów samochodowych. Prędko (wziąwszy pod uwagę konflikty z sąsiadami a także destabilizację w Polsce) stanęły zakłady produkujące części samochodowe

Fiat fabrykował w Polsce terenową wersję swego samochodu Fiat 508. Został on także dostosowany do swoistych Naszych warunków drogowych. Współcześnie też wystarczy wystukać w wyszukiwarkę hasło: Fiat serwis w Krakowie by przekonać się o bogactwie firmowych serwisów.
Moim zdaniem zadziwiające jest to, że choć kojarzymy auto Polski Fiat umiejscawiamy ten model auta po Drugiej Wojnie Światowej, aczkolwiek było zupełnie inaczej. Szacowny Fiacik 126p miał swojego pradziada i to szlachetnego, bo terenowego, produkowanego w kraju, mianowicie – Fiat 508. Szkoda jedynie, że w powszechnym mniemaniu włoski samochód stracił z biegiem czasu na jakości, ale o tym niech zadecydują kierowcy. Trochę żal, iż nie zachowały się w Polsce te zabytkowe samochody w całej okazałości.