Jednym z podstawowych urządzeń używanych w większych halach produkcyjnych oraz magazynach są widłowe wózki. Bardzo się one przydają przy najróżniejszych robotach rozładunkowych i załadunkowych, a poza tym przy przewozie wielu produktów na niedużą odległość. Wybierając taki wózek w pierwszej kolejności należy podać, do czego ma być używany. Różnych modeli tych urządzeń jest na rynku dużo i dopiero dokładne rozpoznanie oczekiwań pozwoli na wybranie najlepszej oferty. Przede wszystkim należy określić, jak duże wyroby będą nim ładowane. Wózki widłowe mają sporą rozpiętość siły udźwigu, od kilkuset kilogramów do nawet pięciu ton.

W miejscach tego typu z użyciem wózków można bezproblemowo przenieść towar z miejsca na miejsce. Wózki mają różnorodne formy. Przeważająca ilość z nich jednak przystosowana jest raczej do przemieszczania ładunku zbieranego za pomocą palet. Stosowanie wózków w magazynach jest wielkim ułatwieniem, w szczególności gdy są tam duże i ciężkie ładunki. Poza tym forma większości wózków widłowych pozwala na umieszczanie za ich pomocą ładunków na dużych wysokościach, co sprawdza się w przypadku wysokich magazynów o rozbudowanych pionowo regałach.

nowoczesny wózek widłowy

Autor: Feed My Starving Children (FMSC)
Źródło: http://www.flickr.com

Nierzadko właściciele przedsiębiorstw czy pomieszczeń magazynowych decydują się na używanie wózków jezdniowych. Wózek tego rodzaju można kupić lub wynająć. Wyszukując w internecie hasło „kupię wózki widłowe” można odszukać rozmaite oferty sprzedaży lub kupna sprzętu tego rodzaju. Niekiedy można w ten sposób znaleźć dobrą okazję, dotyczącą na przykład sprzedaży sprzętu używanego po promocyjnej cenie. Ważną cechą wózków widłowych jest fakt, że do ich prowadzenia niezbędne są uprawnienia. Można je uzyskać tylko po odbyciu specjalnego kursu. Aktualnie można spotkać dużo firm oferujących naukę prowadzenia wózka widłowego. Kursy tego rodzaju umożliwiają uzyskanie odpowiedniego uprawnienia.

Następnym istotnym parametrem przy zakupie wózka jest rodzaj jego zasilania. Do użytkowania na zewnątrz, na jakiś placach oraz halach z dobrą wentylacją świetnie nadawać się będą modele o zasilaniu silnikami spalinowymi. Są one niedrogie w użytkowaniu i eksploatacji, a ich ważną zaletą jest ciągła praca, z niewielką krótką przerwą na zatankowanie. Wadą zaś ich są spaliny, emitowane w czasie użytkowania, i to dyskwalifikuje ten rodzaj wózków do prac w zamkniętych pomieszczeniach. Tam lepiej się sprawdzą modele zasilane akumulatorem, działają one bardzo cicho i wydajnie, jednak co pewien czas muszą być naładowane. Ładowanie może trwać nawet parę godzin i trzeba o tym pamiętać podczas planowania prac maszyny. Przy kupnie takich urządzeń należy również zadbać o to, co dziać się będzie jak ulegną one awarii. Sprawny serwis wózków widłowych pozwoli na sprawne oraz szybkie naprawy zepsutego urządzenia, czyli ograniczy straty wynikające z przestoju maszyny. Dlatego też wybierając widłowy wózek koniecznie należy sprawdzić jak będzie wyglądać kwestia późniejszego serwisu.