Gdyby zapytać właścicieli aut, które części według nich są najważniejsze, bez wątpienia zdania padłyby różnorodne. Właściciele aut doceniliby prawdopodobnie rolę silnika, opon, trwałej karoserii. W aspektach bezpieczeństwa być może padłoby na wytrzymałe szyby, poduszki powietrzne i inne systemy bezpieczeństwa. We wszystkich autach jest jednak bardzo dużo innych elementów, na jakie nie zwraca się zazwyczaj tak dużej uwagi. Zaliczają się do nich z pewnością wycieraczki samochodowe. Może się wydawać, że ich rola ma charakter jedynie higieniczny, jednak mało wie o tym, jak bardzo wycieraczki decydują niekiedy o bezpieczeństwie korzystania z samochodu. Dlatego tez trzeba pamiętać o ich systematycznej wymianie.

Kiedy dokonywać wymiany?

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Jest pewna liczba charakterystycznych zjawisk, po pojawieniu się jakich trzeba bezwzględnie wymienić wycieraczki samochodowe. Występują także takie sytuacje, gdy wymianę tę trzeba przynajmniej rozważyć. Do pierwszych przypadków należą wszystkie te sytuacje, gdy przez stan wycieraczki ograniczona jest widoczność kierowcy przez przednią szybę. Przykładowo będzie to każdorazowe robienie smug na szybie po ruchu wycieraczki. Oprócz tego na wymianę bez wątpienia wskazuje duże uszkodzenie gumy, z której każda wycieraczka jest zbudowana. Jeżeli chodzi o przypadki, w których rozważa się wymianę, należy do nich bez wątpienia hałaśliwa praca wycieraczek. Gdy więc kierowca (monitoring gps) słyszy, że funkcjonowanie wycieraczek samochodowych wiąże się z charakterystycznym hałasem, powinien rozważyć kupno nowych.

Rozmaite wielkości

Zwłaszcza początkujący kierowcy samochodów muszą wiedzieć o tym, że nie wszystkie wycieraczki są takie same. Różnica wynika w dużej mierze z ich rozmiaru. Przykładowo wycieraczki samochodowe 400 mm (wycieraczki 4OO mm do samochodu) mogą się znacznie różnić o tych opatrzonych innymi rozmiarami i przez to nie pasować do wybranego auta. W tej kwestii dobrze jest poradzić się fachowców, którzy pomogą dobrać najodpowiedniejszy rozmiar. Samą wymianę również warto poświęcić profesjonalistom, dzięki czemu będzie się mieć pewność, że elementy są zamontowane właściwie i będą dobrze wykonywały swoje funkcje.