Przy kupnie komputera albo laptopa wybór odpowiedniego procesora ma ogromne znaczenie podczas jego późniejszej pracy. Powinno dobrze się zastanowić, do jakich zastosowań sprzęt będzie używany. Jeśli ktoś zamierza dużo pogrywać, to lepiej zrobić inwestycję w wydajną grafikę, ale jeśli komputer użytkowany będzie do realizacji dużej ilości obliczeń, to na procesorze oszczędzać się nie powinno.

Dwa nowe Phenomy BE

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Obecnie na rynku prym wiodą dwie firmy, AMD i Intel. Ich wyścig jest bardzo zacięty, każdy z pomysłów od razu jest wykorzystywany przez konkurenta. Mimo tego, że każdy z tych producentów wykorzystuje swoje własne rozwiązania, to proponowane przez nich procesory są kompatybilne ze sobą i obsługują wszystkie bez wyjątku aplikacje i gry.

Dlatego też nie ma znaczenia, czy w komputerze będzie Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core 3,2Ghz S-AM3 BOX (HDZ955FBGIBOX), czy laptop widziany w sklepie posiada Procesor Intel Core i5-4570 320 GHz 6MB L3 LGA1150 (BX80646I54570 928636). W każdym z tych sprzętów można będzie na zakupionym urządzeniu uruchomić wszystkie programy, które będą działać bez większego problemu.

Nie ma również znaczenia, czy użytkowany będzie stacjonarny komputer, czy notebook. W urządzeniach przenośnych także można znaleźć oba rodzaje układów procesorowych, z tym że z reguły mają one trochę inne parametry niż w stacjonarnym sprzęcie. Są bardziej energooszczędne, z tego powodu że przy laptopach należy oszczędzać energię. Z tego więc powodu stacjonarny komputer pogotowie komputerowe gdynia wyposażony w procesor i5-4430 3.00GHz zużyje trochę więcej prądu niż jego odpowiednik w mobilnym urządzeniu. Jeśli chodzi o AMD sprawa podobnie wygląda, tu również procesor X8 FX-8350 4,0GHz zamontowany w stacjach roboczych posiadał będzie inny zestaw parametrów niż jego odpowiedniki w laptopach. Dziś można zauważyć trend w stronę coraz dłuższych czasów pracy na akumulatorach. Z tego też powodu producenci często się decydują na montaż trochę słabszych, ale energooszczędnych układów zamiast ostatnich, lecz zużywających mnóstwo energii nowinek. Przy obecnym technologicznym postępie różnice zauważalne raczej nie będą w czasie normalnego użytkowania.