Trzeba trochę zastanowić się z jakich powodów człowiek, który ogólnie nie przepada za filmami jest fenomenem. Oczywiście kinematografia nie jest dla każdego, ale jakoś się złożyło, że zdecydowana większość z nas lubi obejrzeć co jakiś czas filmy dvd czy bardzo w ostatnich czasach modne amerykańskie seriale TV.

telewizor

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
To znaczy produkcje TV to były popularne już lata temu, ale dopiero takie produkcje jak The Wire albo Dexter spowodowały, że nareszcie telewizja nie jest traktowana jako bardzo ubogi krewny świata filmu. Kiedyś znani aktorzy bali się nawet grywać w serialach, dziś to nie do pomyślenia.

Cóż, weźmy choćby w rachubę filmy dokumentalne: często ich głównym walorem jest edukacja, lecz są także takie, które mamy możliwość oglądać jak zwykły film. Przykładowo Michael Moore kręci interesujące dokumenty, które dla wielu są wartościowe, a oprócz tego inteligentne, wielce oddziałujące na Stany Zjednoczone, cały świat. W końcu gdy Moore tworzył filmy atakujące George`a Busha Jr, robiono wiele, aby opóźnić o pewien czas premierę filmu, ponieważ akurat się zbliżały wybory na prezydenta. Niezbyt podziwiany w tym momencie człowiek niby wybrał tak czy siak wybory, lecz i tak solidny dokument wielce oddziałuje na świat. A poza tym, wiedzy nigdy zbyt mało. Jeżeli mamy bezpłatną naukę, ciężko z niej nie skorzystać, nieprawdaż?

Fajne filmy, szczególnie filmy 3d (sprawdź płytotekę i zamów taniej: filmy dokumentalne 3d) oglądamy jednakowoż przede wszystkim dla uniesień oraz rozrywki. W sumie nawet wspaniałe filmy, klasyki filmowe na miarę Misia, Chłopców z Ferajny czy Coś generalnie nie charakteryzują się wielce ambitnym poziomem. Tzn. to są całkiem ambitne filmy, genialne pod praktycznie każdym względem, lecz bądź co bądź jeżeli szukamy pięknych treści, to bardziej w księgarni, jakby nie patrzeć filmy bardziej umieją oddziaływać na nasze uczucie, tak się przynajmniej wydaje. Jeżeli jest inaczej, autor tekstu usilnie prosi o przebaczenie.

No właśnie: w następnym tekście należy zastanowić się z jakich powodów doskonałe filmy DVD i 3d są kochane przez zdecydowaną większość miłośników filmu. Czy być może w przypadku takich filmów jak chociażby Avatar nie można mówić o zwyczajnym przeroście tak zwanej formy nad treścią. Pewnie to w zupełności subiektywne, ale Avatar to i tak genialny film.