Jako licealista interesowałem się naukami historycznymi. Dziś również nic się nie zmieniło, niestety mam jako dorosły dużo mniej czasu na interesowanie się moim ukochanym zajęciem. Jednakże, kiedy ukazują się malutkie wzmianki o historii w periodykach, usiłuję je śledzić. Co jakiś czas także odwiedzam wortale na ten temat.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
Zważywszy na stałą rozbudowę siatki autostrad w naszym kraju oraz innych ogromnych inwestycji, prowadzi się niemałą ilość badań archeologicznych, nakazanych prawem. Nie zaskakuje wobec tego fakt, iż często o sensacyjnych skarbach z dziedziny archeologii będą media donosić.

Ogromną rolę w penetrowaniu przeszłości mają zaawansowane zdjęcia z góry – zerknij na stronę Przeminęły już epoki, gdy badacz starożytności – nieco romantycznie – po uzupełnieniu właściwych informacji, trochę jak we mgle poszukiwał zabytków. Dużą rolę (poza wiedzą naukowca) spełniał łut szczęścia, istotne były również skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm. Dziś naukowiec rozporządza bardzo zaawansowanymi środkami technicznymi, umożliwiającymi wykopaliska.

Poczynając od ręcznych detektorów metali, po aparaty wielce zaawansowane, jak dla przykładu dorn oraz samoloty wykorzystywane do wykonywania zdjęć z góry. Takie fotografie są ogromnie pomocne, bowiem ze sterowca widać zwykle więcej. W bardzo wielu casusach zdjęcia z góry to najlepsze rozwiązanie. Tak jest np.

Nie czekaj – jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to do zweryfikowania (https://pkrajewski.pl/wnetrza/) mamy także zbliżone treści na stronie, która znajduje się pod umieszczonym linkiem.

w przypadku archeologii morskiej. Artefakty które pragniemy poznać po prostu trudno jest w inny sposób znaleźć w morskich odmętach. Podobnie jest na ziemi. Naukowiec w samolot ma możność obserwować obszar analiz i dzięki swojemu doświadczeniu rozpoznać niezbadane stanowisko archeologiczne.

Wielka Wojna była przyczyną masowego wykorzystania samolotu do zadań wojskowych. W armii rzecz jasna przy obsłudze aparatu fotograficznego zatrudnieni byli też naukowcy. I acz filmowanie z powietrza miały wówczas całkiem inne cele, w ten sposób powstała lotnicza archeologia. Aby wiedzieć więcej, zobacz: filmowanie filmowanie wesel z powietrza z wspomnieć, iż już w tysiąc dziewięćset siedemnastym roku znaleziono za pomocą zdjęć z góry dawną Samarę. To jest miasto, którego pozostałości innym sposobem nie udało by się znaleźć, bowiem na jego położenie pokazywały oznaczenia widoczne jedynie z lotu ptaka, przykładowo odmienne zabarwienia trawy, jak też łagodne zmiany w ukształtowaniu terenu. Następnym przykładem zdatności zdjęć z góry może być poszukiwanie artefaktów utopionych w morzu, których innym sposobem niejednokrotnie nie udało by się odkryć.