Wybór aparatu fotograficznego wiąże się z określeniem kwoty jaką chcemy przeznaczyć na swoje cyfrowe cacko. Dysproporcje w cenach okazują się bardzo szerokie – za kilkadziesiąt megapikseli i zwłaszcza dobrej jakości obiektyw cena elektronicznej lustrzanki może spokojnie sięgnąć dziesięciu tysięcy złotych.

lustrzanka

Autor: nubobo
Źródło: http://www.flickr.com
Wymienione parametry sprzętowe należą, w świecie fachowych fotoreporterów – z wydłużonymi „lunetami”, a`la peryskop – do oczywistych – wręcz banalnych. Jak się okazuje (ciąg dalszy tego zagadnienia> http://www.cyfrowe.pl)lustrzanki cyfrowe to nie tylko zamontowywane obiektywy do ciężkich sprzętów. Dwanaście, a nawet szesnaście mega pikseli pojawi się w aparacie w kolorowym sprzęcie, który bez przeszkód można regulować palcami (nie w całych dłoniach) pstrykając zdjęcie krajobrazowe, na imprezie czy postaci poruszającej się.

Jednakże solidne, długaśne obiektywy wiążą się jednocześnie z niemałą wagą. W szczególnie ekskluzywnych ofertach jest to nawet kilka razy więcej wagi niż w przypadku normalnego aparatu fotograficznego. Tutaj już diabeł tkwi w szczegółach – dyskusji podlegają takie rzeczy jak odmiana przetwornika, ogniskowa czy opcja nagrywania filmów wysokiej jakości. Dla nieznającego się różnice w parametrach oznaczają kolejne tysiące złotych, które zawodowcy wkładają we własny sprzęt. Zwrócą oni uwagę na kolejne – obce dla amatorskich fotografów – funkcje: autofocusy, złącze z telewizją dobrej

lustrzanka

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com

jakości, wywoływanie zdjęć na miejscu. W grę wchodzi też kolejny… obiektyw.

Z dala od pierwszorzędnych wskaźników zwróćmy jednak uwagę na pojemność drogiej lustrzanki. W coraz nowocześniejszych sprzętach traktowana jest jako pewnik. Ileż razy można zauważyć fotografa, a zwłaszcza kamerzystę, który posiada przy sobie kilka takich kart? Doskonalenie techniki montażowej powoduje nacisk na wytwarzanie coraz bardziej pojemnych przenośnych dysków pamięci.

Bez konkretnej, nawet zapasowej jeśli potrzeba, karty pamięci , nawet polecana lustrzanka (witryna internetowa sklep fotograficzny Cyfrowe < przejdź do nas po linku to łącze) cyfrowa świata stanie się nieużytecznym, ewentualnie jednorazowo atrakcyjnym sprzętem. Brak niezbędnego dla pomieszczenia dużych plików filmów miejsca to także brak możliwości zrobienia zdjęcia. Po prostu: nie masz karty pamięci - z twoim cackiem nie poszalejesz.