Wybór aparatu fotograficznego wiąże się z określeniem kwoty jaką chcemy przeznaczyć na swoje cyfrowe cacko. Dysproporcje w cenach okazują się bardzo szerokie – za kilkadziesiąt megapikseli i zwłaszcza dobrej jakości obiektyw cena elektronicznej lustrzanki może spokojnie sięgnąć dziesięciu tysięcy złotych.

lustrzanka

Autor: nubobo
Źródło: http://www.flickr.com
Wymienione parametry sprzętowe należą, w świecie fachowych fotoreporterów – z wydłużonymi „lunetami”, a`la peryskop – do oczywistych – wręcz banalnych. Jak się okazuje (ciąg dalszy tego zagadnienia> http://www.cyfrowe.pl)lustrzanki cyfrowe to nie tylko zamontowywane obiektywy do ciężkich sprzętów. Dwanaście, a nawet szesnaście mega pikseli pojawi się w aparacie w kolorowym sprzęcie, który bez przeszkód można regulować palcami (nie w całych dłoniach) pstrykając zdjęcie krajobrazowe, na imprezie czy postaci poruszającej się.

Jednakże solidne, długaśne obiektywy wiążą się jednocześnie z niemałą wagą. W szczególnie ekskluzywnych ofertach jest to nawet kilka razy więcej wagi niż w przypadku normalnego aparatu fotograficznego. Tutaj już diabeł tkwi w szczegółach – dyskusji podlegają takie rzeczy jak odmiana przetwornika, ogniskowa czy opcja nagrywania filmów wysokiej jakości. Dla nieznającego się różnice w parametrach oznaczają kolejne tysiące złotych, które zawodowcy wkładają we własny sprzęt. Zwrócą oni uwagę na kolejne – obce dla amatorskich fotografów – funkcje: autofocusy, złącze z telewizją dobrej

lustrzanka

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com

jakości, wywoływanie zdjęć na miejscu. W grę wchodzi też kolejny… obiektyw.

Z dala od pierwszorzędnych wskaźników zwróćmy jednak uwagę na pojemność drogiej lustrzanki. W coraz nowocześniejszych sprzętach traktowana jest jako pewnik. Ileż razy można zauważyć fotografa, a zwłaszcza kamerzystę, który posiada przy sobie kilka takich kart? Doskonalenie techniki montażowej powoduje nacisk na wytwarzanie coraz bardziej pojemnych przenośnych dysków pamięci.

Bez konkretnej, nawet zapasowej jeśli potrzeba, karty pamięci , nawet polecana lustrzanka cyfrowa świata stanie się nieużytecznym, ewentualnie jednorazowo atrakcyjnym sprzętem. Brak niezbędnego dla pomieszczenia dużych plików filmów miejsca to także brak możliwości zrobienia zdjęcia. Po prostu: nie masz karty pamięci – z twoim cackiem nie poszalejesz.