Autor: Panasonic

A może czas sprawić sobie aparat fotograficzny? Robienie ładnych fotek to znakomite hobby, mocno modne w ostatnich latach. Na dodatek zaczęły się wakacje, a cudne chwile w wielu zakątkach świata trzeba koniecznie zachować, dla siebie i potomności. W tym krótkim tekście podpowiem ci, który sprzęt zdobyć. Bo sprawa taka łatwa nie jest, o ile nie wiesz, co odróżnia lustrzanki od kompaktów i do czego je użyć.

Zacznijmy od rozróżnienia. Lustrzanki to urządzenia, które dadzą ci najlepszą jakość zdjęć. Naturalnie, świetne efekty to i niemała cena. Niezły model kupisz od 2000 PLN w górę, rzecz jasna bez dodatków, takich jak soczewki. Lustrzanki to aparaty dla ambitnych ludzi, którzy pragną zająć się fotografią artystyczną na serio. Dzięki opcji dopasowywania obiektywów, można robić zdjęcia krajobrazowe, dynamiczne, makra… Spektrum zastosowań jest naprawdę ogromne.

Autor: BenQ

Kompakty to urządzenia znacznie prostsze i tańsze. Cena standardowego aparatu zawiera się pomiędzy 500 a 1000 zł. Kompakty cyfrowe są przystępne w obsłudze i nie wymagają skomplikowanego nastawiania przed fotką, tak jak to jest konieczne w przypadku lustrzanek. Ten gatunek urządzenia to świetny wybór na urlop, zwłaszcza, jeśli ma funkcję cykania fotek pod powierzchnią wody.

To podstawy już znasz. Teraz poznaj elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę dobierając aparat. Przeczytaj skrupulatnie specyfikację każdego egzemplarza, w celu poznania szerokości kąta i mocy przybliżenia, jaki umożliwia. Konsultant na pewno podpowie, jak dopasować te właściwości do twoich celów. Następnie sprawdź, jaką matrycę jest wmontowany. Typ CMOS da ci ostry obraz na wysokich czułościach, a CCD na mniejszych. Jeżeli nie chcesz zajmować się artystycznie fotografią, w zasadzie jest to bez różnicy. Nie zapomnij o karcie pamięci, bo bez niej trzeba korzystać z małej pamięci w aparacie. Miłośnikom nowatorskich bajerów polecam aparaty z możliwością wykonywania zdjęć w trójwymiarze.

I to koniec artykułu. Miłych zakupów!

Źródło: Cyfrowe.pl