Obecnie w większości firm zainstalowane są sieci komputerowe, a na pewno wszystkie posiadają dostęp do internetu. Technologie sieciowe oferują ogromne korzyści, co do tego nie może być żadnych zastrzeżeń. Ale z drugiej strony niosą ze sobą również dużo niebezpieczeństw. bezpieczeństwo sieci wszystkim właścicielom biznesów nie daje spać w nocy. Co robić, by się ustrzec przed włamaniami, wirusami i utratą danych?

Bezpieczne zakupy przez internet

Autor: iStock
Źródło: iStock

Istotne jest, by postarać się o zakontraktowanie specjalisty, który będzie opiekował się firmową siecią. Zadania związane z obsługą serwerów, routerów i firewallów nie mogą być zostawiane laikom. Elementarzem bezpieczeństwa sieci jest też nabycie dobrych programów antywirusowych i zabezpieczających ruch internetowy. Aplikacje te trzeba na bieżąco aktualizować – bez świeżych baz wirusów są one bezwartościowe.

Komputer iBUYPOWER w obudowie Thermaltake Level 10

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl

Żeby upewnić się, czy firma jest gotowa na zapobieżenie atakom z internetu oraz czy pliki w sieci lokalnej są dobrze zabezpieczone, należy przeprowadzić test bezpieczeństwa IT. W tej sytuacji trzeba zatrudnić zewnętrzną firmę, oferującą tego typu usługi. Audyt bezpieczeństwa sieci opiera się na całościowym zbadaniu sieci (dowiedz się więcej) informatycznej i znalezieniu słabych punktów, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów. Informatycy testują serwery, pojedyncze stacje robocze i routery, prowadząc kontrolowany atak z zewnątrz i wewnątrz firmowej sieci. Ich zadaniem jest ocenić poziom bezpieczeństwa, tzn. czas, jaki konieczny jest na obejście haseł i przedostanie się przez zaporę. Zazwyczaj po audycie tworzony jest precyzyjny raport, który trzeba pokazać firmowemu informatykowi, by załatał dziury w systemie.

Źródło: Dtcom.pl