W domu każdego z nas znajduje się niemało różnorakich dokumentów, jakie musimy gromadzić przez wzgląd na ich ważność. Niestety dość często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Zwykle nie wiemy, co może okazać się za jakiś czas niezbędne, a co nie, przez co zbieramy właściwie wszystko. I choć na ogół staramy się nawet posprzątać wszelkie sprawy, to jednak zazwyczaj po paru dniach porządku, wszystko powraca do normy, tzn do dotychczasowego nieładu. Jak więc zrobić porządek w dokumentach na długi czas?Dość istotne jest, abyśmy już na początku utworzyli kategorie wszystkich rodzajów dokumentów, które posiadamy w naszym mieszkaniu. Należy gromadzić w pierwszej kolejności najważniejsze dokumenty dotyczące posiadanych przez nas kredytów – szczególnie potwierdzenia spłat. Należy je przechowywać, aż do momenty spłaty całego zadłużenia, a nawet trochę dłużej. Należy także sporządzać kopie większości dokumentów, które np. sporządzaliśmy na potrzeby wszelkiego typu finansowych transakcji lub też przy okazji dopełnienia konkretnych spraw w urzędach. Dodatkowo konieczne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne lub też świadectwa pracy.
rachunki
Mnóstwo ludzie przechowuje także rachunki (www.rezerwy24.pl/doswiadczenie_naszych_aktuariuszy) za regularne opłaty, takie jak gaz albo prąd, jak również zaświadczenie zapłaty. Niektórzy zatrzymują również rachunki za wszelkiego typu produkty, jakie zakupili w sklepie. Niekiedy mogą być one przydatne, szczególnie w sytuacji dokonywania późniejszych reklamacji.Bardzo ważne jest także, żebyśmy przygotowali w naszych dokumentach niezbędną kategorię z dokumentami gromadzonymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (więcej o e-pitach). Są to rozmaitego rodzaju dokumenty i zaświadczenia, dzięki którym dokonane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Powinny być one przetrzymane przez 5 lat licząc od końca roku, w którym miało miejsce rozliczenie (pitax.pl). W sytuacji braku tych zaświadczeń, fiskus może zarządzić nawet karę i żądać zwrotu sumy, która była odliczona od podatku, zwiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Należy więc pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (kliknij w link). To bardzo ważne, aby uniknąć w przyszłości zbytecznych kłopotów.