W domu każdego z nas znajduje się niemało różnorakich dokumentów, jakie musimy gromadzić przez wzgląd na ich ważność. Niestety dość często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Zwykle nie wiemy, co może okazać się za jakiś czas niezbędne, a co nie, przez co zbieramy właściwie wszystko. I choć na ogół staramy się nawet posprzątać wszelkie sprawy, to jednak zazwyczaj po paru dniach porządku, wszystko powraca do normy, tzn do dotychczasowego nieładu. Jak więc zrobić porządek w dokumentach na długi czas?Dość istotne jest, abyśmy już na początku utworzyli kategorie wszystkich rodzajów dokumentów, które posiadamy w naszym mieszkaniu. Należy gromadzić w pierwszej kolejności najważniejsze dokumenty dotyczące posiadanych przez nas kredytów – szczególnie potwierdzenia spłat.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeśli tak, to przeczytaj dodatkowo ten świetne źródło (www.webtec.pl/). Przekonaj się, to również okaże się dla Ciebie godne uwagi.

Należy je przechowywać, aż do momenty spłaty całego zadłużenia, a nawet trochę dłużej. Należy także sporządzać kopie większości dokumentów, które np. sporządzaliśmy na potrzeby wszelkiego typu finansowych transakcji lub też przy okazji dopełnienia konkretnych spraw w urzędach. Dodatkowo konieczne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne lub też świadectwa pracy.

rachunki
Mnóstwo ludzie przechowuje także rachunki za regularne opłaty, takie jak gaz albo prąd, jak również zaświadczenie zapłaty. Niektórzy zatrzymują również rachunki za wszelkiego typu produkty, jakie zakupili w sklepie. Niekiedy mogą być one przydatne, szczególnie w sytuacji dokonywania późniejszych reklamacji.Bardzo ważne jest także, żebyśmy przygotowali w naszych dokumentach niezbędną kategorię z dokumentami gromadzonymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (więcej o e-pitach). Są to rozmaitego rodzaju dokumenty i zaświadczenia, dzięki którym dokonane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Powinny być one przetrzymane przez 5 lat licząc od końca roku, w którym miało miejsce rozliczenie (pitax.pl). W sytuacji braku tych zaświadczeń, fiskus może zarządzić nawet karę i żądać zwrotu sumy, która była odliczona od podatku, zwiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Należy więc pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (kliknij w link). To bardzo ważne, aby uniknąć w przyszłości zbytecznych kłopotów.