Rozliczenie podatku za 2014, tak samo jak za każdy rok, jest obowiązkiem każdego podatnika. Trzeba to zrobić co roku do ostatniego dnia kwietnia. Obecnie nie musimy już nawet korzystać z usług biur podatkowych, albowiem sami doskonale poradzimy sobie z tym zadaniem. Jak w takim razie samodzielnie wypełnić PIT?

finanse
Pierwszym etapem jest zdecydowanie czy chcemy rozliczenie podatku za 2014 zrobić w sposób tradycyjny, czy może skorzystać ze specjalnych aplikacji komputerowych (idź do strony). Programy komputerowe nie tylko poprowadzą nas krok po kroku przez wymagany proces, lecz nawet umożliwiają przesłanie dokumentów przez internet do danego Urzędu Skarbowego. Niezależnie od wybranej metody, należy mieć przy sobie dokumenty wysłane przez naszego pracodawcę albo inne instytucje, jeżeli pobieramy rentę, emeryturę albo stypendia. W dokumentach tych znajdują się dane odnośnie dochodów a także zaliczek wziętych na opłacenie podatku. Wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje muszą wysłać takie oświadczenia do 28 lutego. Poza tymi dokumentami należy też posiadać właściwy wniosek – w przypadku, gdy wypełniamy PIT w programie, nie musimy się tym przejmować (gotowe formularze można dostać między innymi w Urzędzie Skarbowym bądź ściągnąć je z witryny internetowej powyższej placówki).

finanse
Potem drukujemy go w domu lub w drukarni. Czasem możemy posiadać formularz z ubiegłego roku, ale nie zawsze jest on ważny, toteż lepiej postarać się o nowy. Siadając do zeznania podatkowego konieczny będzie jeszcze dowód osobisty, numer PESEL oraz numer NIP. Dzięki powyższym danym bez trudności uzupełnimy wszelkie wymagane rubryki (wpis o tym). Co znajduje się w dokumencie zeznania podatkowego? Pierwsza strona to informacje osobowe, do których zalicza się również adres zameldowania. Dodatkowo mieszczą się tutaj rubryki, w których należy wpisać rok podatkowy oraz czy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem. Niezbędna jest także informacja czy to rozliczenie (www.pitax.pl) jest pierwszym składanym podczas tego roku kalendarzowego. Na kolejnej stronie umieszczamy informacje odnoszące się do dochodów, kosztów ich uzyskania oraz zaliczek na podatek oraz przysługujących ulg. Ostatnia strona jest podsumowaniem wszystkich wyliczeń.

Na koniec trzeba pamiętać o podpisie, bez którego żadne zeznanie nie jest prawidłowe (przy wysyłce online nie jest konieczny).